TREKKİNG

12Oca

Bafa Gölü – Latmos’ta trekking  yapmak isteyen misafirlere detaylı program verilir. Ayrıca trekking yapacak misafirler gerekli donanıma sahip olması gereklidir.

Pansiyonumuzda konaklayan misafirlerimize bölgemiz ve aktiviteler hakkında bilgilendirilmektedir.

Not : Otelimizde konaklama yaptıracak alternatif tur düzenlemek isteyen Seyahat Acentaları; Trekking, botanik ve kuş gözlemciliği için detaylı haftalık tur programları talep edebilirler.

Bafa Gölündeki Bazı Trekking Rotaları

Pansiyonumuz; Bafa Gölü Tabiat parkı, Latmos Herakleia antik şehri sınırları içeresinde ve Karia yolu güzergâhındadır. Otelimizden başlayarak Latmos Dağındaki Neolotik ve Prehistorik dönemlerden, Karia, Ionia, Roma ve Bizans dönemi tarihi eserlerine günübirlik Trekking turları yapabilirsiniz. Bölgemizde 9 ayrı trekking rotası bulunmaktadır. Her bir rota günübirlik yürüyüş süresi olarak minimum 3 ile 8 saat arasındadır.

Latmos Dağı aynı zamanda dev bir JEO PARK alanıdır. Bu doğada trekking yaparken, eşi benzeri  olmayan bir doğa, Endemik bitki türlerinin barındığı Dev Botanik alanları, Değişik türde yüzlerce

Kuş, Neolitik, prehistorik, Karya, Hellenistik, Roma, İonia, Bizans dönemlerine ait Muhteşem bir tarih, aynı zamanda eski Latmos Körfezi şimdiki Bafa Gölünün eşsiz manzarası, huzur verici tertemiz bir havada alternatif bir tatil geçirebilirsiniz.

Aşağıda Trekking parkurları hakkında kısaca bilgiler bulunmaktadır;

Yedi Kardeşler Manastırı Güzergahı, gidiş – dönüş 12 kilometre ve 5 saatlik bir yürüyüş mesafesindedir.

Sırasıyla 8-10 bin yıl öncesinin neolitik dönemine ait kaya resimleri, 7.yy’da inşa edilen yedi Kardeşler manastırı ve İsa freskleri görülmektedir. Rakım: 240 m.

Kral Yolu ve Stylos Manastırı Güzergahı ;

Gidiş – Dönüş 22 kilometre, yaklaşık 9 satlik bir yürüyüş mesafesindedir. Perslerin inşaa ettikleri bir kral yolu takip edilir ve Genç Aziz Paulos un yaşadığı ünlü Stylos Manastıri ve buradaki İsa dönemi fresklerini gezebilirsiniz. Rakım: 640 m.

Şehir Surları Güzergahı ;

Yaklaşık 3,5 saatlik bir yürüyüş mesafesindedir. Sırasıyla Kral yolu, 6500 metre uzunluğundaki şehir surları, muhteşem gözetleme kuleleri ile Bafa Gölü nün eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Kapıkırı Köyündeki Herakleia Antik kenti kalıntılarını(Athena Tapınağı, Agora, Endymion Tapınağı, vs.) gezebilirsiniz.

Karahayıt Balıktaş Mağarası Güzergahı ;

Karahayıt köyüne araçla gidip buradaki prehistorik döneme ait 8000-10000 yillık sarı ve kırmızı renklerin kullanıldığı freskleri ziyaret edebilirsiniz.

İsa Mağaraları Güzergahı ;

Latmos Dağı nın dev metemorfik kayaları arasında Latmos Herakleia nın ilk yerleşim yerlerini,

Kayalar içerisine betimlenmiş gizemli İsa Mağaraları, Freskler, oda mezarları görebilirsiniz.

Gökkaya ve Kiliselik Güzergahı ;

Bafa Gölünün muhteşem manzarası eşliğinde 6,5 saatlik yürüyüşle İsa dönemi Freskleri, yine İsa dönemine ait Manastır ve Bafa gölü kıyısındaki İkizce adalarına ulaşılır. Dilerseniz yüzme molası sonrasında günü sonlandırabilirsiniz.

İonya Mermer Ocakları Güzergahı ;

Bafa gölünün güneyinden İonya yerleşkesine 4 saatlik kolay bir yürüyüş yapabilirsiniz. Burada, Didyma daki Apollo tapınağının yapımında kullanılan dev mermer sütunların çıkarıldığı mermer ocaklarını keşfedip, güzergahta yer alan İyon yerleşkesini, manastırları göreceksiniz. Bu bölge ayni zamanda büyük bir botanik ve kuş gözleme bölgesidir.

Çevremizdeki popüler antik şehirlere günübirlik Kültür gezileri yapabilirsiniz ;

Hotelimiz ; Ephesus, Miletos, Priene, Didyma, Dilek Yarımadası Milli Park, Euromos, Labranda, Alinda, Lagina, Kuşadası, Bodrum, Milas gibi Turizm Bölgelerine Araçla günübirlik gezebileceğiniz mesafededir.